Katedra letectva

Naši absolventi

21. základna taktického letectva Čáslav

ROZHOVOR S BRIG. GEN. V. V. EMILEM BOČKEM A NPOR. ONDŘEJEM MACHEM

Reportáž České televize se věnuje jednotlivým aspektům 20 let v NATO, ale také historii, která vstupu do Severoatlantické aliance předcházela. O historii promluvil brigádní generál v. v. Emil Boček, současnou generaci pilotů zastupoval nadporučík Ondřej Mach.

Česko má po desítkách let astronauta. Pilot Svoboda je v záložním týmu Evropské vesmírné agentury

Ve středu byl v paláci Grand Palais Éphémère v Paříži vyhlášen nový ročník astronautů Evropské vesmírné agentury. Výběr zahrnuje profesionální astronauty, astronauty v záloze i astronauty s tělesným postižením pro studii proveditelnosti. Jedním z vybraných astronautů je i český pilot Aleš Svoboda. Jak připomíná Česká televize, jedná se o prvního českého astronauta po více než 40 letech.

Martin Šonka

Martin Šonka, Mistr světa elitní letecké série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited - freestyle, člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited.

Ondra Španko

V pořadí pátým display pilotem letounu JAS-39 Gripen se stal kapitán Ondřej Španko, který prošel úspěšnou certifikací. Přípravu zahájil již vloni, kdy měl vystřídat majora Iva Kardoše. Nácvik a případné ukázky na veřejnosti však zkomplikovala pandemie koronaviru. Letos, zdá se, bude situace jiná.

První lety na UH-1

Od července se školí skupina pilotů a palubních techniků z 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou na americké základně námořní pěchoty Pendleton na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Úvodní teoretickou přípravu v září vystřídaly první praktické lety.

Michal Hodač

Naši stíhači získali kontrolu nad územím. Elitní jednotky se snesly ze vzduchu, aby na zemi našly zájmovou osobu. Kryjí je naše bitevníky. A po splnění úkolu zajistí vyzvednutí celého týmu vrtulníky. Takto vypadal jeden se scénářů vojenského cvičení Quo Vadis.