Katedra komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace
Věda
Vývojové trendy v oblasti komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace jsou obecně úzce spojeny s vývojovými trendy v oblasti elektroniky a elektronických součástek, tedy platí zde stejná obecná východiska: miniaturizace aplikací, snížení jejich energetické náročnosti, vyšší míra integrace, zvýšení rychlosti komerční dostupnosti.
Pracovníci katedry se podílejí na řešení řady vědeckovýzkumných úkolů a grantových projektů z oblasti radiolokace, radiotechnických průzkumných systémů, komunikačních technologií a elektronického boje. Provádějí expertní a oponentskou činnost ve prospěch rezortu obrany i mimo tento rezort. Příslušníci katedry také pracují ve prospěch výboru NATO pro oblast systému řízení a velení vzdušných sil, zapojují se do činnosti pracovních týmů RTA NATO v oblasti elektronického průzkumu a elektronického boje.
Na katedře v oblasti elektromagnetického boje dlouhodobě probíhá výzkum elektromagnetických zbraní pracujících v pásmu rádiových vln a mikrovln (Directed Energy Weapons Microwave – DEWM). Ve spolupráci s dalšími pracovišti v působnosti rezortu obrany byla ověřena řada technologií použitelných v této kategorii zbraní. Dále je zkoumána problematika bojového použití DEWM a způsoby ochrany elektronických zařízení proti jejich účinkům.
V oblasti komunikačních technologií pracovníci katedry zaměřují svoji vědeckou a výzkumnou činnost na problematiku analýzy a rozpoznávání rádiových signálů, kryptografické ochrany komunikačních systémů, implementace nových aplikací internetové telefonie, moderních trendů v satelitních komunikacích, dálkového ovládání bezpilotních prostředků, programování a ovládání softwarově definovaného rádia. Příslušníci katedry působí jako členové odborných komisí posuzujících možnosti zavádění nových komunikačních technologií do prostředků AČR. Dále se vyjadřují k problematice komunikačních a informačních technologií i pro potřeby jiných resortů a institucí ČR.
Členové katedry působí v expertních týmech AČR (členství v resortní pracovní skupině k projektu „ELECTRONIC WARFARE CAPABILITY AND INTEROPERABILITY PROGRAMME FOR FUTURE JOINT INTELLIGENCE, SURVEILLANCE AND RECONNAISSANCE (JISR) COOPERATION“ v rámci aktivity PESCO, expertní tým pro posouzení technických parametrů RL MADR, expertní tým pro posouzení technických parametrů PLK SHORAD).
Souhrn nejvýznamnějších projektů, na kterých příslušníci katedry v posledních letech pracovali
2006 – 2008
DIGIPR – Digitální širokopásmový přijímač pro digitální zpracování signálu radiotechnických zdrojů
Anotace
Členové katedry spolupracovali s VTÚ Brno. Cílem projektu byl vývoj digitálního přijímače radiotechnických signálů.
2011 – 2012
Použití aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách působení elektromagnetických zbraní
Anotace
Předmětem bylo posouzení možností použití aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách působení elektromagnetických zbraní. Projekt byl rozdělen do třech dílčích úkolů. První úkol s názvem „Možnost autentizace v relaci člověk-stroj“ byl zaměřen především do oblasti identifikace zájmových objektů. Druhá část projektu s názvem „Externí zobrazovací a ovládací jednotka radiolokačního senzoru“ a třetí část projektu „Diagnostika výkonových mikrovlnných generátorů“ byly zaměřeny na oblast elektromagnetických zbraní a generování mikrovln o velmi vysokém výkonu. Tyto dílčí úkoly jsou v souladu s dlouhodobou koncepcí zaměření vědecké a výzkumné práce katedry do problematiky činnosti aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách moderního (intenzivního) EB.
2011 – 2015
Rozvoj prostředí NEC se zaměřením na sofistikované průzkumné senzory kooperující s netradičními prostředky působení na protivníka.
Anotace
Projekt se zabýval zvyšováním efektivnosti prostředí NEC rozvojem sofistikovaných aktivních a pasivních průzkumných senzorů (obecně senzorů elektronického boje – EB) kooperujících s netradičními prostředky působení na protivníka, zejména zbraní se směrovanou energií, které generují výkonové elektromagnetické impulsy.
2012 – 2013
Použití aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách působení elektromagnetických zbraní
Anotace
První část projektu se zaměřovala na zvyšování schopností elektronické inteligence a systémů EB v AČR a na implementaci pasivních senzorů na vzdušnou platformu. Druhá část projektu byla zaměřena do oblasti návrhu a realizace RL senzoru pro digitalizované bojiště a jeho připojení, ovládání a zobrazení informace na velkoplošném mobilním panelu (podle dostupnosti se segmentovým nebo maticovým zobrazením). Poslední část projektu se zabývala diagnostikou výkonových generátorů a byla zaměřena do oblasti elektromagnetických zbraní a generování mikrovln o velmi vysokém výkonu.
2012 – 2014
Výzkum a vývoj technologií pro radiolokační mapovací a navigační systémy
Anotace
Členové katedry byli v řešitelském týmu s ČVUT a s OPROX, a.s. projektu TAČR. Jednalo se o vývoj radiolokátoru se syntetickou aperturou pro mapování terénu. Výsledkem byl technologický demonstrátor.
2013 – 2014
Použití aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách působení elektromagnetických zbraní
Anotace
Projekt byl zaměřen na implementaci pasivních senzorů na vzdušnou platformu. Věnoval se oblastí analýzy signálů mezi stanicí a prostředkem (raketou) komplexu Kub pro zajištění vyhledávání a sledování cílů, ale i součinností palebných zařízení včetně rakety při obsluze (působení) cíle. Další část práce se zaměřovala na nalezení vhodného materiálu pro detekci výkonového elektromagnetického záření a jeho implementaci při diagnostice výkonových mikrovlnných generátorů.
2016 – 2018
METLOK – Výzkum nových metod zjišťování a zaměřování nekooperujících cílů v radiotechnickém průzkumu
Anotace
Členové katedry spolupracovali se společností ERA, a.s. Cílem projektu byl návrh a implementace pokročilých algoritmů zpracování signálu v PET systémech.
2016 – 2020
Výzkum senzorických a řídicích systémů pro získání informační převahy na válčišti
„PROKVES“
Anotace
Předmětem řešeného projektu je výzkum v oblasti vojenských senzorických a řídicích systémů zaměřený zejména do oblastí:
- pokročilých metod detekce a působení proti standardním i nestandardním vzdušným hrozbám,
- prostředků a metod elektromagnetického působení, ochrany a koexistence průzkumných senzorů,
- způsobů implementace moderních technologií do leteckých senzorických a řídicích systémů.
Dalším významným úkolem je vytvoření znalostní i laboratorní platformy (expertního pracoviště) pro zabezpečení dalšího rozvoje schopností AČR jak v oblasti sběru informací, jejich analýzy a distribuci v reálném čase, tak i v oblasti integrované architektury senzorů a prostředků působení na protivníka k dosažení požadovaných účinků, včetně neletálních.
2017 – 2018
Aplikace moderních metod detekce a lokalizace zdrojů signálů a jejich rušení
Anotace
Cílem řešení projektu byl jak návrh metod určování polohy cílů s nízkou pravděpodobností zachycení (s částečnou hardwarovou realizací) a rozbor vlastností signálů těchto cílů, tak i posouzení možností elektronického působení (rušení, klamání) na radiotechnické cíle, resp. využití získaných informací pro jiné (nestandardní) účely.
2018 – 2019
Moderní metody organizace řízení průzkumu, zaměřování a rušení v kmitočtovém pásmu S
Anotace
Cílem řešení projektu byl jak návrh metod určování polohy a směrů na cíl s nízkou pravděpodobností zachycení (s částečnou hardwarovou realizací) a rozbor vlastností signálů těchto cílů, tak i posouzení možností elektronického působení (rušení, klamání) na radiotechnické cíle, resp. využití získaných informací pro jiné (nestandardní) účely.
2019
Montáž a oživení prototypu výkonové mikrovlnné elektronky pracující s virtuální katodou (vircator).
Anotace
Cílem byla kompletace a oživení sestavy anténa-vircator-napájecí impulsní zdroj. Optimalizace parametrů elektronového svazku ve vircatoru z hlediska maximalizace generovaného mikrovlnného výkonu.
2019 – 2020
Moderní metody analýzy signálů v bezdrátových komunikacích
Anotace
Cílem řešení projektu je rozbor vlastností, ověření a testování funkčnosti vhodných metod analýzy signálů pro monitoring bezdrátových komunikací a návrh pracoviště pro analýzu a monitoring bezdrátových komunikací.
2020-2021
Moderní anténní soustavy a metody jejich řízení
Anotace
Cílem řešení projektu je analýza a rozbor vlastností, ověření a testování funkčnosti vhodných anténních soustav a jejich způsobů řízení pro monitoring bezdrátových komunikací, rádiového zaměření mobilních komunikačních prostředků a radiolokaci.
2021-2024
Pokroková klasifikace signálů (NEOCLASSIG) pro radio-průzkumné systémy
Anotace
Cílem projektu je v souladu se zaměřením veřejné soutěže zdokonalení automatických metod klasifikace rádiových a radiotechnických signálů, návrh a ověření nových algoritmů s následnou aplikací do stávajících systému rádiového a radiotechnického průzkumu. Vznikne nový software pro automatickou klasifikaci rádiových a radiotechnických signálů s využitím moderních metod zpracování signálů – NEOCLASSIG s prvky umělé inteligence a strojového učení.
2022-2023
Autonomní prostředek pro provádění pyrotechnického průzkumu v extrémně nebezpečných oblastech
Anotace
Předmětem řešení projektu je vývoj a realizace prototypu vysoce automatizovaného detekčního a odminovacího systému rozsáhlých oblastí, implementující vysoký podíl umělé inteligence a robotizace v procesu detekce, identifikace a manipulace s nebezpečným materiálem. Navrhovaný systém předpokládá použití a řešení celé řady komponent, primárně se jedná o: centrální řídící a komunikační systém, pozemní a vzdušné robotické prostředky provádějící automatickou detekci, identifikaci, manipulaci a případně i likvidaci nebezpečných zařízení v prostoru nasazení a dále pak nový typ bezkontaktního detektoru umožňující sken 3D vnitřní struktury zkoumaného materiálu.
2022-2024
preSATPET –Analýza možnosti využití pasivních sledovacích systémů pro účely sledování družic na orbitách Země
Anotace
Cílem projektu je ověření možnosti využití technologie pasivních sledovacích systémů pro účely sledování umělých družic s mapovacími radary (SAR) na orbitálních drahách LEO planety Země a definice klíčových požadavků na nový systém SATPET (SATellite Passive ESM14 Tracker), který bude schopen poskytnout situační přehled ze zájmové oblasti SPACE. V prosinci roku 2019 deklarovali zástupci členských zemí NATO vesmír (SPACE) jako svou pátou operační doménu, mezi které se dále řadí operace v doméně námořní, pozemní, vzdušnéa v kyberprostoru. Není pochyb o tom, že aktuální technologické možnosti a jejich širší dostupnost způsobuje nárůst aktivit celé řady různých aktérů v doméně SPACE, které mají své rozličné zájmy. Tato skutečnost vytváří nová reálná bezpečnostní rizika, kterým je potřeba čelit. Projekt preSATPET je zaměřen na ověření možnosti využití technologie pasivních sledovacích systémů pro účely získání situačního povědomí z domény SPACE.
2023-2024
Robustní navigační systém
Anotace
Projekt RONAS má následující cíle: • Navrhnout, vyvinout a validovat prototyp navigačního systému odolného vůči GNSS rušení a falešným GNSS signálům umožňující pokročilejší autonomní operace komerčního letectví • Porovnat pokročilé metody chránící navigační systém proti rušení GNSS a falešným GNSS signálům • Definovat certifikační strategii robustního navigačního řešení pro komerční letecký trh • Vytvořit verifikační metodologii a kritéria pro detekci rušení GNSS a falešných GNSS signálů na úrovni radiové frekvence a na úrovni užitečného signálu • Aktualizovat požadavky zákazníků s ohledem na aktuální vývoj trhu a monitorovat standardizační aktivity • Použít získané vědomosti z metod detekce rušení GNSS a falešných GNSS signálů při mezinárodní spolupráci a vzdělávání.