Katedra komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace
Věda
Vývojové trendy v oblasti komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace jsou obecně úzce spojeny s vývojovými trendy v oblasti elektroniky a elektronických součástek, tedy platí zde stejná obecná východiska: miniaturizace aplikací, snížení jejich energetické náročnosti, vyšší míra integrace, zvýšení rychlosti komerční dostupnosti.
Pracovníci katedry se podílejí na řešení řady vědeckovýzkumných úkolů a grantových projektů z oblasti radiolokace, radiotechnických průzkumných systémů, komunikačních technologií a elektronického boje. Provádějí expertní a oponentskou činnost ve prospěch rezortu obrany i mimo tento rezort. Příslušníci katedry také pracují ve prospěch výboru NATO pro oblast systému řízení a velení vzdušných sil, zapojují se do činnosti pracovních týmů RTA NATO v oblasti elektronického průzkumu a elektronického boje.
Na katedře v oblasti elektromagnetického boje dlouhodobě probíhá výzkum elektromagnetických zbraní pracujících v pásmu rádiových vln a mikrovln (Directed Energy Weapons Microwave – DEWM). Ve spolupráci s dalšími pracovišti v působnosti rezortu obrany byla ověřena řada technologií použitelných v této kategorii zbraní. Dále je zkoumána problematika bojového použití DEWM a způsoby ochrany elektronických zařízení proti jejich účinkům.
V oblasti komunikačních technologií pracovníci katedry zaměřují svoji vědeckou a výzkumnou činnost na problematiku analýzy a rozpoznávání rádiových signálů, kryptografické ochrany komunikačních systémů, implementace nových aplikací internetové telefonie, moderních trendů v satelitních komunikacích, dálkového ovládání bezpilotních prostředků, programování a ovládání softwarově definovaného rádia. Příslušníci katedry působí jako členové odborných komisí posuzujících možnosti zavádění nových komunikačních technologií do prostředků AČR. Dále se vyjadřují k problematice komunikačních a informačních technologií i pro potřeby jiných resortů a institucí ČR.
Členové katedry působí v expertních týmech AČR (členství v resortní pracovní skupině k projektu „ELECTRONIC WARFARE CAPABILITY AND INTEROPERABILITY PROGRAMME FOR FUTURE JOINT INTELLIGENCE, SURVEILLANCE AND RECONNAISSANCE (JISR) COOPERATION“ v rámci aktivity PESCO, expertní tým pro posouzení technických parametrů RL MADR, expertní tým pro posouzení technických parametrů PLK SHORAD).
Souhrn nejvýznamnějších projektů, na kterých příslušníci katedry v posledních letech pracovali
2006 – 2008
DIGIPR – Digitální širokopásmový přijímač pro digitální zpracování signálu radiotechnických zdrojů
Anotace
Členové katedry spolupracovali s VTÚ Brno. Cílem projektu byl vývoj digitálního přijímače radiotechnických signálů.
2011 – 2012
Použití aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách působení elektromagnetických zbraní
Anotace
Předmětem bylo posouzení možností použití aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách působení elektromagnetických zbraní. Projekt byl rozdělen do třech dílčích úkolů. První úkol s názvem „Možnost autentizace v relaci člověk-stroj“ byl zaměřen především do oblasti identifikace zájmových objektů. Druhá část projektu s názvem „Externí zobrazovací a ovládací jednotka radiolokačního senzoru“ a třetí část projektu „Diagnostika výkonových mikrovlnných generátorů“ byly zaměřeny na oblast elektromagnetických zbraní a generování mikrovln o velmi vysokém výkonu. Tyto dílčí úkoly jsou v souladu s dlouhodobou koncepcí zaměření vědecké a výzkumné práce katedry do problematiky činnosti aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách moderního (intenzivního) EB.
2011 – 2015
Rozvoj prostředí NEC se zaměřením na sofistikované průzkumné senzory kooperující s netradičními prostředky působení na protivníka.
Anotace
Projekt se zabýval zvyšováním efektivnosti prostředí NEC rozvojem sofistikovaných aktivních a pasivních průzkumných senzorů (obecně senzorů elektronického boje – EB) kooperujících s netradičními prostředky působení na protivníka, zejména zbraní se směrovanou energií, které generují výkonové elektromagnetické impulsy.
2012 – 2013
Použití aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách působení elektromagnetických zbraní
Anotace
První část projektu se zaměřovala na zvyšování schopností elektronické inteligence a systémů EB v AČR a na implementaci pasivních senzorů na vzdušnou platformu. Druhá část projektu byla zaměřena do oblasti návrhu a realizace RL senzoru pro digitalizované bojiště a jeho připojení, ovládání a zobrazení informace na velkoplošném mobilním panelu (podle dostupnosti se segmentovým nebo maticovým zobrazením). Poslední část projektu se zabývala diagnostikou výkonových generátorů a byla zaměřena do oblasti elektromagnetických zbraní a generování mikrovln o velmi vysokém výkonu.
2012 – 2014
Výzkum a vývoj technologií pro radiolokační mapovací a navigační systémy
Anotace
Členové katedry byli v řešitelském týmu s ČVUT a s OPROX, a.s. projektu TAČR. Jednalo se o vývoj radiolokátoru se syntetickou aperturou pro mapování terénu. Výsledkem byl technologický demonstrátor.
2013 – 2014
Použití aktivních a pasivních průzkumných senzorů v podmínkách působení elektromagnetických zbraní
Anotace
Projekt byl zaměřen na implementaci pasivních senzorů na vzdušnou platformu. Věnoval se oblastí analýzy signálů mezi stanicí a prostředkem (raketou) komplexu Kub pro zajištění vyhledávání a sledování cílů, ale i součinností palebných zařízení včetně rakety při obsluze (působení) cíle. Další část práce se zaměřovala na nalezení vhodného materiálu pro detekci výkonového elektromagnetického záření a jeho implementaci při diagnostice výkonových mikrovlnných generátorů.
2016 – 2018
METLOK – Výzkum nových metod zjišťování a zaměřování nekooperujících cílů v radiotechnickém průzkumu
Anotace
Členové katedry spolupracovali se společností ERA, a.s. Cílem projektu byl návrh a implementace pokročilých algoritmů zpracování signálu v PET systémech.
2016 – 2020
Výzkum senzorických a řídicích systémů pro získání informační převahy na válčišti
„PROKVES“
Anotace
Předmětem řešeného projektu je výzkum v oblasti vojenských senzorických a řídicích systémů zaměřený zejména do oblastí:
- pokročilých metod detekce a působení proti standardním i nestandardním vzdušným hrozbám,
- prostředků a metod elektromagnetického působení, ochrany a koexistence průzkumných senzorů,
- způsobů implementace moderních technologií do leteckých senzorických a řídicích systémů.
Dalším významným úkolem je vytvoření znalostní i laboratorní platformy (expertního pracoviště) pro zabezpečení dalšího rozvoje schopností AČR jak v oblasti sběru informací, jejich analýzy a distribuci v reálném čase, tak i v oblasti integrované architektury senzorů a prostředků působení na protivníka k dosažení požadovaných účinků, včetně neletálních.
2017 – 2018
Aplikace moderních metod detekce a lokalizace zdrojů signálů a jejich rušení
Anotace
Cílem řešení projektu byl jak návrh metod určování polohy cílů s nízkou pravděpodobností zachycení (s částečnou hardwarovou realizací) a rozbor vlastností signálů těchto cílů, tak i posouzení možností elektronického působení (rušení, klamání) na radiotechnické cíle, resp. využití získaných informací pro jiné (nestandardní) účely.
2018 – 2019
Moderní metody organizace řízení průzkumu, zaměřování a rušení v kmitočtovém pásmu S
Anotace
Cílem řešení projektu byl jak návrh metod určování polohy a směrů na cíl s nízkou pravděpodobností zachycení (s částečnou hardwarovou realizací) a rozbor vlastností signálů těchto cílů, tak i posouzení možností elektronického působení (rušení, klamání) na radiotechnické cíle, resp. využití získaných informací pro jiné (nestandardní) účely.
2019
Montáž a oživení prototypu výkonové mikrovlnné elektronky pracující s virtuální katodou (vircator).
Anotace
Cílem byla kompletace a oživení sestavy anténa-vircator-napájecí impulsní zdroj. Optimalizace parametrů elektronového svazku ve vircatoru z hlediska maximalizace generovaného mikrovlnného výkonu.
2019 – 2020
Moderní metody analýzy signálů v bezdrátových komunikacích
Anotace
Cílem řešení projektu je rozbor vlastností, ověření a testování funkčnosti vhodných metod analýzy signálů pro monitoring bezdrátových komunikací a návrh pracoviště pro analýzu a monitoring bezdrátových komunikací.
2020-2021
Moderní anténní soustavy a metody jejich řízení
Anotace
Cílem řešení projektu je analýza a rozbor vlastností, ověření a testování funkčnosti vhodných anténních soustav a jejich způsobů řízení pro monitoring bezdrátových komunikací, rádiového zaměření mobilních komunikačních prostředků a radiolokaci.