Katedra vojenské geografie a meteorologie

Krajina

Tulipány v Nizozemsku

Credit: European Union, modified Copernicus Sentinel data 2022, processed with EO Browser

Pole tulipánů v nizozemském Keukenhofu

Část nizozemského území se každý rok od poloviny března do poloviny května mění v obrovský oceán květů. Sezóna začíná krokusy, po kterých následují narcisy a hyacinty. Od poloviny dubna je střídají tulipány. Většina tulipánových farem v Nizozemsku se nachází v Noordoostpolder v provincii Flevoland. Tulipánová pole lze obdivovat také v pásu území od Haagu přes Leiden až po Alkmaar na severu. Družicový snímek pořízený 20. dubna 2020 družicí Sentinel-2 ukazuje záplavu barev na tulipánových polích v Keukenhofu u města Lisse, kde každé jaro rozkvete přes 7 miliónů tulipánů.
 
Senzory nesené družicemi určenými pro pozorování Země umožňují zobrazovat zemský povrch v různých částech elektromagnetického spektra, které jsou označovány jako pásma. Družice Sentinel-2 je vybavena senzorem MSI (Multispectral Imager), který pořizuje obraz ve 13 pásmech. Pro tuto konkrétní kompozici v přirozených barvách bylo použito červené, zelené a modré pásmo z oblasti viditelného záření. Tato pásma byla zobrazena prostřednictvím červeného, zeleného a modrého kanálu (RGB), díky čemuž je výsledný obraz velmi podobný tomu, jak bychom zemský povrch viděli přirozeně vlastníma očima.
 
 

Farmaření v poušti

Credit: European Union, modified Copernicus Sentinel data 2022, processed with EO Browser

Obdělávat půdu a pěstovat obilí se dá zřejmě téměř všude. Na snímku družice Sentinel-2 pořízeném 1. ledna 2022 je vidět část odlehlé zemědělské farmy Sharq El Owainat v Západní poušti na jihozápadě Egypta nedaleko hranic se Súdánem, téměř 300km od nejbližšího města. Tato farma vybudovaná v rozlohou největším, avšak nejméně osídleném egyptském guvernorátu Al-Vádí al Gadíd, česky Nové údolí, je součástí megalomanských projektů na zúrodnění pouště. Jedním z takových je již od 70. let minulého století New Valley Project, který počítá s vybudováním měst pro 3 miliony obyvatel v této dosud nehostinné části planety. Dalšími podobnými lokalitami jsou Toshka a další.
 
Družicový snímek v přirozených barvách ukazuje žlutý saharský písek a tmavá kruhová pole o průměru 800 metrů, na kterých se pěstují brambory, pšenice, kukuřice nebo bylinky jako heřmánek či máta peprná. Pro zavlažování je využívána voda čerpaná z núbijské pískovcové zvodně (Nubian Sandstone Aquifer System) z hloubky 1000 metrů. Núbijská zvodeň je největším zdrojem podzemní fosilní vody na světě a rozprostírá se pod celým Egyptem a velkými částmi Súdánu, Čadu a Libye. U každého pole je voda čerpána ze studně ve středu kruhu a je rozstřikována z dlouhých trubek, které pojíždějí na kolech kolem středu. Tento systém zavlažování je označován jako center-pivot.
 
Sytě zelená barva znamená dostatečně zavlažované plodiny, v tomto případě většinou brambory, světlejší barvu mají lány pšenice. Cesty mezi poli se zobrazují jako oranžové rovné linie. Sentinel-2 pořizuje snímky také v infračervené části elektromagnetického spektra, což umožňuje analyzovat zdravotní stav pěstovaných plodin, případný nedostatek závlahy nebo některých živin.
 
 

Těžba soli

Credit: European Union, modified Copernicus Sentinel data 2017, processed with EO Browser

Solné nádrže v San Franciscu
 
Dříve nevyužité mokřady ve městech Redwood City, Newark a Hayward na břehu Sanfranciského zálivu v USA byly v době zlaté horečky v 50. letech 19. století přeměněny na nádrže pro těžbu soli metodou odpařování slané vody. Dnes oblast solných nádrží zaujímá téměř sedm tisíc hektarů Sanfranciského zálivu.
 
Různé barvy vody v nádržích jsou výsledkem přítomnosti mikroorganismů majících různou odolnost vůči soli. Jasně zelená barva prozrazuje vodu s nízkou salinitou, která podporuje růst zelených řas. Sytě korálově růžová barva je způsobená řasou produkující červený pigment v reakci na vysoký obsah soli. Oranžová  barva má původ ve velkém počtu solných krevet žijících ve středně slané vodě.
 
Snímek družice Sentinel-2, který byl pořízen 12. října 2017, znázorňuje kaleidoskop barev solných nádrží. Snímek je kompozicí pásem B4, B3 a B2, která jsou všechna snímána ve vlnových délkách viditelného záření. Jejich prostorové rozlišení (tedy velikost pixelu) je 10 metrů. Vlevo dole je vidět část městské zástavby v Palo Alto, vpravo nahoře Fremont. Vlevo uprostřed je dálniční most Dumbarton spojující East Palo Alto a Newark.