Katedra vojenské geografie a meteorologie

Velké stavby​

Suezský průplav

Credit: European Union, modified Copernicus Sentinel data 2021, processed with EO Browser

Problém v ​Suezu

Suezský průplav dlouhý téměř 200 km propojuje Středozemní a Rudé moře od roku 1869. První pokusy o toto propojení byly podnikány již před více než třemi a půl tisíci lety. Suez dnes představuje strategickou dopravní tepnu, kterou každý rok využije přes 20 000 lodí.

V roce 2021 došlo v jižní části průplavu mezi Velkým Hořkým jezerem a městem Suez k nehodě, kdy 400 metrů dlouhá kontejnerová loď Ever Given uvízla zaklíněná do břehů průplavu a od 23. do 29. března blokovala dopravu. To významně postihlo přepravu zboží mezi Asií a Evropou, neboť na volný průjezd muselo čekat téměř 400 lodí.
 
Družicový snímek z 29. března 2021 pořízený družicí Sentinel-2 ukazuje loď Ever Given v době, kdy stále probíhaly pokusy o její uvolnění z břehů průplavu. Na snímku v přirozených barvách vidíme modrozelenou přímku vody průplavu, žlutou a světlými odstíny hnědé pak písek a suché plochy pouště. Na levém břehu průplavu můžeme rozeznat zelenou barvou znázorněná zavlažovaná a obdělávaná pole. Přímé linie představují vodní kanály, silnice a železnici. Na snímku můžeme rozeznat také bílá oblaka a jejich stíny vrhané na zemský povrch.