Katedra vojenské robotiky

Aktuálně

VIDA! Roboti

26.2.2025 V sobotu 22. 2. 2025 v zábavním centru VIDA! Science, obohatili svoji účastí akademičtí pracovníci Katedry vojenské robotiky spolu se výukovými robotickými prostředky. Veřejnost si mohla vyzkoušet řídit několik robotických prvků: DJI RoboMaster S1 s kamerou a střílející laserovou hlavní, DJI Robomaster EP s robotickou rukou, bezosádkové pásové vozidlo UGV Lynxmotion a průmyslové robotické rameno Astorino Robot Kawasaki 1.

Účast veřejnosti byla velmi hojná, a my můžeme jen doufat, že v budoucnu bude některý z účastníků studovat na naší Univerzitě obrany. Velké díky patří pplk. Doskočilovi nejenom za přípravu akce, ale i její odvedení a následný úklid. Oficiální tisková zpráva ⏩

Technologický den MV

4.2.2025 doc. Kutílek a mjr. Křivánek v polovině ledna prezentovali dva projekty katedry vojenské robotiky na Technologickém dni MV s podtitulem Prostředky pro zásahové týmy.

Projekt PRODEF podán

3.2.2025 Katedra vojenské robotiky FVT ve spoluprácii s Vysokou školou báňskou – Technická univerzita Ostrava, UpVision s.r.o. a IMPAERIA GLOBAL s.r.o. podali grantovou přihlášku do výzvy PRODEF s projektem Vývoj řídicího systému a demonstrátoru pro zpracování obrazových a senzorických dat z rojů UAV zařízení s využitím strojového učení s začátkem řešení v polovině roku 2025.

Kurz robotiky 2024 pohledem rtn. Holého

16.1.2025 Z mého úhlu pohledu byla tato cesta obohacující především po stránce odbornosti a získání přehledu o tom, co můžu vše dělat ve své profesi a jak široká oblast to je. Kurz probíhal v přátelském duchu se studenty dalších národností – Francie, Itálie, Rumunsko, Bulharsko a to považuji za jednu z největších zkušeností, kdy jsme si při konverzacích mohli porovnat jak rozdílně fungují naše vojenské školy, jak probíhají výcviky, na co se ve výuce klade největší zřetel a obecně bylo toto velice záživné. Francouzští kadeti, kteří nás měli na starost po celý týden kurzu a ukázali nám školu a všechny její trumfy, kdy jsme zrovna přijeli v týdnu, kdy se připravovala rekonstrukce slavné bitvy Napoleona roku 1805 U Slavkova, jež si celou připravují a organizují studenti, na kterou jsme se měli možnost také podívat a spolu s ukončovacím plesem bylo tohle nejpříjemnější zakončení kurzu, kde nám francouzští studenti ukázali svoji kreativitu a byl jsem celkem ohromen z toho, jak tito studenti pojímají tradice své školy, kdy každý ročník si třeba vyrábí svůj design a má v logu svého patrona, kterého má každý ročník jiný, ukázali nám své muzeum, kde jsme se dozvěděli něco historii samotné vojenské školy, rozdělení armády a dalších faktů. Během týdne jsme se zajeli podívat do deštivého městečka Rennes, které nezklamalo a dostalo svých pověstí, prošli jsme si společně s kadety a dalšími studenty trhy, ochutnali místní jídlo, podívali se na různé části města a strávili tam hezké odpoledne. Celkově se mi taky líbila velká diverzita národností, které tam v rámci Erasmu a všichni na nás pohlíželi a chovali se k nám velice přátelsky, což platí u studentů a i místních profesorů a učitelů. Během kurzu jsem získal celkem cennou zkušenost do mého profesního, ale i osobního života, kdy z odoborné stránky nám tam ukázali a můžu vypíchnout – programování robota, zpracování obrazu, něco málo o využití vojenské robotiky v praxi, nastavení a naprogramování cesty robota. Všechno tohle mi ucelilo přehled o mém oboru, ale hlavně zkušenosti z toho celého týdne spolu s dalšími studenty a především skvělé zážitky, určitě bych si tam dokázal představit někdy do budoucna vycestovat znovu a strávit tam klidně celý semestr a tento zážitek si zopakovat v delším časovém měřítku.

Kurz robotiky 2024 pohledem rtn. Línka

15.1.2025 Byla nám nabídnuta příležitost absolvovat mezinárodní kurz robotiky v École spéciale militaire de Saint-Cyr. Už od příjezdu škola ohromí svou rozsáhlostí a podobou a to zejména tanky, obrněnými vozidly pěchoty, vrtulníkem, letadlem nebo protiletadlovým systémem zdobící cesty v komplexu.

Saint-Cyr je známá svou dlouhou historií a tradicemi v kterých studenti s hrdostí pokračují. Kurz započal přednáškami o historii robotů, jejich rozdělení až k ukázkám použití robotických systémů na moderním bojišti. V průběhu týdne jsme s v  mezinárodní skupince věnovali jak teoreticky tak následně i prakticky počítačovému vidění, programování robotů a plánování jejich tras a kinematice – tady musím vyzdvihnout ukázky humanoidních robotů a „robotického psa“ nebo programovatelného robotického pavouka u kterého jsme si vysvětlovali dopřednou a inverzní kinematiku. Na závěr týdne jsme měli to štěstí se podívat na rekonstrukci bitvy u Slavkova, což je jedna z tradic, kterou kadeti každý rok opakují (tradice prý započala, protože v bitvě zemřel první absolvent této školy).

Cennými zkušenostmi byly i rozhovory s cizími studenty, protože na tuto akademii jezdí studenti z celého světa. Kurz mě naučil hodně nových věcí, které jsem si mohl vždy prakticky vyzkoušet a ukázal mi, jaký mají život studenti na jedné z nejkvalitnějších vojenský škol na světě.

Nový leták o studiu

14.3.2024 Byl publikován nový leták o studiu ve specializaci „vojenská robotika“. K nahlédnutí je zde ⏩

Video z kurzu robotiky

5.1.2024 Studenti natočili krátké video zachycující nejzajímavější okamžiky na kurzu robotiky na francouzské škole St-Cyr. K vidění je zde 

Získán projekt ve výzvě DELTA2

27.12.2023 Katedra vojenské robotiky uspěla v grantové výzvě Delta 2 s projektem Přenosný modulární MoCap systém pro záznam a hodnocení stavu příslušníků ozbrojených sil a záchranářů. Zodpovědným řešitelem za UO je doc. Ing. Patrik Kutílek, Ph.D. Průmyslovým partnerem je společnost prokyber s.r.o. Dalšími partnery jsou ČVUT a dvě Tchaj-wanské univerzity National Tsing Hua University a Industrial Technology Research Institute. Délka řešení jsou dva roky.

Zkouška SolidWorks

22.12.2023 Dne 16.1.2024 v termínu od 14:00 do 19:30 proběhne zkouška Solidworks. Více informací zde .

2. ročník robotické soutěže

5.12.2023 Tým plk. Mazala zorganizoval druhý ročník robotické soutěže pro střední školy. Letos nikdo neuspěl, tak snad napřesrok. Třeba příští rok ukáže tým plk. Mazala svoje vlastní řešení. Více informací zde nebo zde ⏩.

Výuka robotiky ve Francii

4.12.2023 Mjr. Křivánek i tento rok přednášel na pravidelném kurzu robotiky na Vojenské vysoké škole pozemního vojska. Kurzu se zúčastnili i dva kadeti FVT.

Gaudeamus

5.11.2023 Katedra vojenské robotiky se zhostila reprezentování UO na veletrhu Gaudeamus. Více informací zde .

K-211

Konference MESAS

24.10.2023 Katedra vojenské robotiky zorganizovala konferenci MESAS . O jejím průběhu si můžete přečíst zde.

Kurz robotiky v Bretani

8.1.2023 Prostý link na katedrou opomíjenou akci. Svým významem nelze srovnávat s vystoupením na České televizi nebo panelové diskusi.

PF 2023

% Draw a snowflake from a vector of step lengths
%steps=randi(10,1,randi(8)+2); % Random Flake
%steps=[5 2 5 5 5 5];
%steps=[10 2 8 7 6 5]; % Big Center
steps=[1 5 5 8 8 8 8]; % Double Star
% steps=[5 2 1 1 5 1 1 5 8]; % Thick Spurs
 
% Snowflake Angles & Coordinates
ang=(90:60:390)‘;
dist=cumsum(steps);
ringx=cosd(ang)*dist; ringy=sind(ang)*dist; % Main spur rings
seg=[ zeros(6,2) ringx(:,end) ringy(:,end) ]; % Segment init
spurs=@(o,a,l)[o [cosd(a-60) sind(a-60)]*l+o; % Spur Fcn
o [cosd(a+60) sind(a+60)]*l+o];
 
% Traverse steps vector in each direction to compute segments
for dpth=2:length(steps)
    for dir=1:6
       seg=[seg
      spurs([ringx(dir,dpth) ringy(dir,dpth)],ang(dir),
      min(sum(steps((dpth+1):end))/2,dist(dpth)))];
    end
end
 
% Convert segments into a polyshape and draw
plot(union([polyshape([ ringx(:,1) ringy(:,1) ]); % Nucleus
polybuffer(reshape([seg nan(size(seg,1),2)]‘,2,[])‘,‚line‘,1)]));
axis equal

<!– [if mso]>
<![endif]–>

 
 

Rozhovor pro server Autonomně.cz

23.11.2022 plk. Mazal poskytl podrobný rozhovor čtenářům serveru autonomne.cz ⏩. 

Pozvánka na konferenci ICUAS ’23

14.11.2022 V červnu 2023 proběhne v polské Varšavě další ročník konference The 2023 International Conference on Unmanned Aircraft Systems, ICUAS ’23 zahrnující problematiku létajících bezpilotních prostředků včetně příbuzných témat. Více informací zde ⏩. 

Číslo pět stále žije!

4.11.2022 Na brněnském veletrhu Gaudeamus se setkala minulost reprezentovaná ČVUT a budoucnost zastoupená Katedrou vojenské robotiky Univerzity obrany 😆

Vyhodnocení soutěže Kybernoid’22

3.11.2022 Podrobný článek o soutěži vyšel na webu fakulty FVT ⏩.

Konference MESAS 2022

Ve dnech 20.-21.10.2022 proběhla na pražském výstavišti PVA konference MESAS. V přednáškách zaznělo 19 nejzajímavějších příspěvků z plánovaného sborníku. Ten bude k dispozici na začátku příštího roku.

Future Forces Forum – AFCEA

20.10.2022 Plk. Mazal vystoupl v rámci konference FFF na panelové diskusi organizované společností AFCEA k téma kybernetické bezpečnosti.

Robotická soutěž pro střední školy

Všichni jste srdečně zváni na 20.října 2022 na finále robotické soutěže pro střední školy, která proběhne na PVA Praha v rámci doprovodného programu Future Forces Forum. Více informací zde ⏩.

Výběrové řízení na akademického pracovníka

17.10.2022 Máte-li zájem být parťákem našeho dream teamu ⏩, přihlaste se do výběrového řízení. Další informace jsou zde ⏩. Čas na podání přihlášek máte do poloviny listopadu 2022.

Předsednictví syndikátu na EUMACS

15.10.2022 Plk. Mazal vedl v rámci akce EUMACS – European Union Military Academies Commandants’ Seminar 2022 ⏩ syndikát New Trends in Conducting Military Operations and Tasks for Academia. Akce se konala v rámci českého předsednictví v Radě EU. 

Katedra nově pokrývá i doménu SPACE

10.10.2022 „Nově pokrývá katedra vojenské robotiky i doménu space …“ Prohlásil v pořadu Dobré ráno na České televizi plk. Mazal. Viz odkaz zde ⏩. Odkazy na jednotlivé části:

Plk. Mazal vystoupil ve vysílání Studio ČT24

13.5.2022 Vedoucí katedry poskytl živý rozhovor vysílání České televize na téma „Robotika ve službách armády“. Více informací zde ⏩.

Kurz robotiky na francouzské škole Saint-Cyr

13.12.2021 Mjr. Křivánek a tři studenti pátého ročníku Fakulty vojenských technologií se zúčastnili týdenního kurzu „Robotics: Practical Views na francouzské škole pozemního vojska Saint-Cyr.

Seminář Bezpečnost – Inovace / Umělá Inteligence

7.12.2021 Zajímavé myšlenky zazněly na semináři Bezpečnost – Inovace / Umělá Inteligence ⏩ (stopáž 5:50:00).

„Budoucí bojiště si bez robotizovaných systémů lze jen těžko představit“

11.8.2021 Vedoucí katedry poskytl rozhovor časopisu CZ Defence rozhovor na téma budoucnosti robotiky a umělé inteligence v ozbrojených konfliktech.

Rozhovor pro server O ROBOTIC

14.4.2021 Vedoucí Katedry vojenské robotiky poskytl rozhovor serveru O ROBOTICE na téma vojenské robotiky jako perspektivního průmyslového odvětví. Celý rozhovor je zveřejněný zde.

Český rozhlas – Vystoupení vedoucího katedry

19.3.2021 Doc. Mazal byl hostel Apetýtu na Českém rozhlasu. K poslechu je k dispozici zde.

Licence Campus Wild programu Matlab

10.10.2020 Katedra se zasadila o nákup této neomezení univerzitní licence. Dále si stanovila, že se stane lídrem v implemetaci programu Matlab v prostředí UO. Více ⏩ …

Licence programu SolidWorks

8.9.2020 Péčí katedry vojenské robotiky a děkanátu FVT se podařilo zajistit 60 akademických licenci programu SolidWorks.

Respekt – Algoritmy na bitevním poli

26.7.2020 Náš kolega plk. Štefek poskytl časopisu respekt rozhovor na téma využití umělé inteligence a vojenské robotiky v budoucích válečných konfliktech. Článek je j dispozici na webu časopisu Respekt ⏩.

O katedře na iDNES.cz

20.1.2020 Krátká zpráva o naší činnosti.

Restart katedry

1.1.2020 Obnovení činnosti katedry vojenské robotiky. Předchůdkyní byla katedra technické kybernetiky a vojenské robotiky fungující zcela samostatně v letech 1985 až 2003. Stejně jako před 25 lety i dnes vzniká odštěpením od katedry výpočetní technik ⏩.