Katedra letecké techniky

Aktuality katedry


Konference MDS PSL v roce 2022

Katedra po dvou letech, zaviněných Covidem, opět organizovala 19. a 20.října technickou konferenci Měření, Diagnostika, Spolehlivost Palubních soustav letadel.

Konference se již tradičně zúčastnili kolegové z Letecké fakulty Technické univerzity v Košicích a kolegové v VUT – Ústavu automatizace a měřicí techniky. Nově byli na konferenci přítomni zástupci firmy Aero Vodochody. Stejně jako v předcházejících letech přednesli i letos účastníci hodnotné příspěvky právě z oblastí, které se bezprostředně týkají jak měření, tak diagnostiky leteckých systémů.

Kolegové z Letecké fakulty Technické univerzity v Košicích nás tematicky seznámili se svými úspěšně řešenými projekty v oblasti senzoriky, využití mikrodrátů i magnetometrů a testování operátorů UAV.

„UNOB makes“ tým prezentoval letošní velmi úspěšnou akci v Egyptě, kde se tým dvou pedagogů a šesti studentů zúčastnil mezinárodní soutěže bezpilotních prostředků, pořádanou vojenskou technickou univerzitou v Káhiře pod názvem UAVC 2022. Tým v soutěži obsadil 2. místo z celkového počtu 10 zúčastněných a získal cenu za inovativní přístup.

Na konferenci zavítal i náš dlouholetý emeritní profesor Zdeněk Žihla a přes svůj poměrně vysoký věk nám ukázal, že i problematiku letecké dopravy můžeme řešit jako klasický dynamický systém, samozřejmě výrazně robustnějšího rozsahu.

Zástupci firmy Aero Vodochody přednesli problematiku certifikace nového letoun L39-NG a informaci o realizaci vlastní koncepce HIL (Hardware-In-the-Loop) laboratoře k ladění a testování vyvinutého počítače autopilota FCC.

Kolegové z Ústavu automatizace a měřicí techniky z VUT Brno nás seznámili s pokroky v identifikaci dynamického modelu lidského operátora. Na tuto problematiku navázal příspěvek z K-206 o možnostech přijímání dat z leteckého simulátoru X-Plane10 pro pozdější konstrukci autopilota s vlastnostmi člověka, tedy především jeho kognitivní parametry.

Po ukončení konference čekal na její účastníky večerní malý raut v přísálí klubu. Při něm se samozřejmě dále diskutovalo a probíralo vše možné, včetně možných témat spolupráce.

Druhý den se slovenští kolegové a kolegové z Aera Vodochody přesunuli na K-206 do Černých Polí a prohlédli si tamní laboratoře. I zde pak probíhala neformální diskuze nad současnými tématy vědy, výzkumu, ale i praxe.

 

Za obsah stránky odpovídá Radek Bystřický