Specifický výzkum
Do výzkumné a expertní činnosti se na Katedře bojových a speciálních vozidel široce zapojují i studenti magisterských a doktorských studijních programů v rámci specifického výzkumu. Rámcový přehled zaměření výzkumných práci v jednotlivých obdobích je uveden v následujících charakteristikách.
2022 – 2024
Zaměření výzkumu: Rozvoj a výzkum technologií pro hodnocení vlastností pozemní vojenské techniky
Odpovědný řešitel: mjr. Ing. Zdeněk KROBOT, Ph.D.
Charakteristika řešení:
Záměr projektu navazuje na dříve získané poznatky z řešeného projektu specifického výzkumu „Aplikace moderních technologií pro posuzování vlastností BSV“ a dalších aktivit řešených na katedře Bojových a speciálních vozidel. Projekt je vnitřně rozčleněn do dvou hlavních oblastí, které jsou zaměřeny na;
- rozvoj v oblasti konstrukce a spolehlivosti pozemní vojenské techniky,
- rozvoj v oblasti údržby, dočasných oprav a diagnostiky pozemní vojenské techniky.
Smyslem projektu je zapojení studentů doktorských studijních programů a studentů magisterského studia pod vedením vědecko-pedagogických pracovníků katedry do výzkumné činnosti v daných oblastech. Předpokladem studentského projektu je i publikační činnost kolektivem řešitelů se zapojením studentů v souladu s metodikou rady vlády pro VaV se zaměřením na výstupy v databázích WoS a SCOPUS.
Ve výše uvedených oblastech, jsou směry činnosti zaměřeny na;
- výzkum zrychlených zkoušek bezporuchovosti vybraných prvků vozidel,
- výzkum vlivů dílčích změn konstrukce pozemních vojenských vozidel z hlediska jízdních vlastností a bezpečnosti,
- výzkum diagnostických metod v oblasti pozemních vozidel,
- predikce údržby a modelování nákladů životního cyklu vozidel,
- posouzení a výzkum inovativních přístupů k provádění oprav a zásobování vybraných náhradních dílů pozemní vojenské techniky.
Tyto směry byly voleny tak, aby studentům, jak doktorského, tak magisterského studijního programu, umožnily plnit dílčí cíle jejich závěrečných prací a rovněž přesahovaly do oblastí, kde získané poznatky mohou být prezentovány v rámci studentské tvůrčí činnosti.
2019 – 2021
Zaměření výzkumu: Aplikace moderních technologií pro posuzování vlastností BSV
Odpovědný řešitel: mjr. Ing. Josef Jelínek, Ph.D.
Charakteristika řešení:
Projekt specifického vysokoškolského výzkumu byl souladu s řešením dílčího záměru rozvoje organizace „Moderní technologie rozvoje bojových a speciálních vozidel a jejich používání v AČR“ a dalších projektů řešených na katedře Bojových a speciálních vozidel. Cílem projektu bylo především zapojení studentů doktorských studijních programů a studentů magisterského studia pod vedením vědecko-pedagogických pracovníků katedry do výzkumné činnosti zaměřené na řešení konkrétních dílčích úkolů souvisejících s řešením vybraných problémů z oblasti pohybu vozidel, spolehlivosti, diagnostiky, provozu a oprav souvisejících s používáním bojových a speciálních vozidel. Projekt Aplikace moderních technologií pro posuzování vlastností BSV svým zaměřením navazoval na předchozí projekty realizované v rámci specifického výzkumu a sloužil k přípravě podkladů pro zpracování disertačních a diplomových prací studentů Univerzity obrany a studentů zahraničních vysokých škol. Nedílnou součástí specifického výzkumu byla i publikační činnost kolektivem řešitelů v souladu s metodikou rady vlády pro VaV. Projekt byl vnitřně rozčleněn do jednotlivých projektů:
- Vliv vybraných částí vozidla na jeho jízdní vlastnosti – zaměření na oblast mechaniky pohybu BSV;
- Výzkum možností zrychleného zkoušení bezporuchovosti vybraných prvků vozidel – získání základních ukazatelů bezporuchovosti vybraných prvků BSV;
- Vybrané problémy hodnocení vozidel – předmětem je provedení analytických a experimentálních zkoušek dynamiky přejezdu překážek vybraných typů BSV;
- Modelování a možnosti zjišťování technického stavu BSV, využití telemetrie u BSV
2016 – 2018
Zaměření výzkumu: Rozvoj metod pro posuzování BSV
Odpovědný řešitel: pplk. prof. Ing. David Vališ, Ph.D.
Charakteristika řešení:
Projekt specifického výzkumu byl v souladu s řešením dílčího záměru rozvoje organizace „Moderní technologie rozvoje bojových a speciálních vozidel a jejich používání v AČR“ a dalších projektů řešených na katedře Bojových a speciálních vozidel. Projekt je vnitřně rozčleněn do tří jednotlivých projektů tak, jak je uvedeno výše včetně řešitelských kolektivů.
Výzkum navazoval na výsledky dosažené v rámci specifického výzkumu v předchozím období. a připravoval podklady pro zpracování disertačních a diplomových prací. Nedílnou součástí specifického výzkumu byla i publikační činnost kolektivem řešitelů. Jednalo se především o zapojení studentů doktorských studijních programů a studentů magisterského studia pod vedením zkušených vědecko-pedagogických pracovníků katedry do výzkumné činnosti zaměřené na řešení konkrétních dílčích úkolů souvisejících s řešením vybraných problémů z oblasti pohybu vozidel, spolehlivosti, diagnostiky, provozu a oprav souvisejících s používáním bojových a speciálních vozidel. Řešení projektu se zaměřovalo především na následující oblasti:
- Výzkum a rozvoj metod modelování a simulací
- Výzkum možností zrychleného zkoušení bezporuchovosti vybraných prvků vozidel
- Vybrané problémy hodnocení vozidel
- Opotřebení, diagnostika, údržba a telemetrie BSV
2015
Zaměření výzkumu: Rozvoj metod pro posuzování BSV
Odpovědný řešitel: pplk. Doc. Ing. David Vališ, Ph.D.
Charakteristika řešení:
Projekt specifického výzkumu byl v souladu s řešením dílčího záměru rozvoje organizace „Moderní technologie rozvoje bojových a speciálních vozidel a jejich používání v AČR“ a dalších projektů řešených na katedře Bojových a speciálních vozidel. Projekt je vnitřně rozčleněn do tří jednotlivých projektů tak, jak je uvedeno výše včetně řešitelských kolektivů. Jednalo se především o zapojení studentů doktorských studijních programů a studentů magisterského studia pod vedením zkušených vědecko-pedagogických pracovníků katedry do výzkumné činnosti zaměřené na řešení konkrétních dílčích úkolů souvisejících s řešením vybraných problémů z oblasti pohybu vozidel, spolehlivosti, diagnostiky, provozu a oprav souvisejících s používáním bojových a speciálních vozidel. Řešení projektu se zaměřovalo především na následující oblasti:
- Výzkum zařízení pro jednorázové zvýšení adheze kolového vozidla
- Výzkum možností zrychleného zkoušení bezporuchovosti vybraných prvků vozidel
- Vybrané problémy hodnocení vozidel
- Opotřebení, diagnostika, údržba a telemetrie BSV
2014
Zaměření výzkumu: Rozvoj metod pro řešení mobility bojových a speciálních vozidel
Odpovědný řešitel: pplk. doc. Ing. David Vališ, Ph.D.
Charakteristika řešení:
Projekt specifického výzkumu byl v souladu s řešením záměru rozvoje organizace „Moderní technologie rozvoje bojových a speciálních vozidel a jejich používání v AČR“ a dalších projektů řešených na katedře Bojových a speciálních vozidel. Projekt byl zaměřen zejména na následující oblasti:
- Modelování vlastností BSV
- Opotřebení, diagnostika, údržba a telemetrie BSV.
- Vybrané problémy hodnocení vozidel
- Analýza vývojových trendů v oblasti BSV
2013
Zaměření výzkumu: Řešení mobility bojových a speciálních vozidel
Odpovědný řešitel: pplk. doc. Ing. David Vališ, Ph.D.
Charakteristika řešení:
Projekt specifického výzkumu byl v souladu s řešením projektu rozvoje organizace „Moderní technologie rozvoje bojových a speciálních vozidel a jejich používání v AČR“ a dalších projektů řešených na katedře Bojových a speciálních vozidel. Projekt byl vnitřně rozčleněn do tří jednotlivých projektů:
- Alokace požadavků a modelování vlastností BSV
- Opotřebení, diagnostika, údržba a telemetrie BSV
- Vybrané problémy výzkumu mikroklimatu ve vozidlech
Hlavním účelem projektu byl především rozvoj mladých generací tedy zapojení studentů doktorských studijních programů a studentů magisterského studia pod vedením vědecko-pedagogických pracovníků katedry do výzkumné činnosti zaměřené na řešení konkrétních dílčích úkolů souvisejících s řešením vybraných problémů z oblasti pohybu vozidel, spolehlivosti, diagnostiky, provozu a oprav souvisejících s používáním bojových a speciálních vozidel.
2012
Zaměření výzkumu: Řešení některých aspektů v procesu návrhu a exploatace bojových a speciálních vozidel
Odpovědný řešitel: pplk. doc. Ing. David Vališ, Ph.D.
Charakteristika řešení:
Projekt byl v souladu s řešením projektu rozvoje organizace „Moderní technologie rozvoje bojových a speciálních vozidel a jejich používání v AČR“ a dalších projektů řešených na katedře Bojových a speciálních vozidel. Projekt byl vnitřně rozčleněn do tří jednotlivých projektů:
- Alokace požadavků a modelování vlastností BSV
- Opotřebení, diagnostika, údržba a telemetrie BSV
- Vybrané problémy exploatace bojových a speciálních vozidel v AČR
Hlavním účelem projektu bylo především o zapojení studentů doktorských studijních programů a studentů magisterského studia pod vedením vědecko-pedagogických pracovníků katedry do výzkumné činnosti zaměřené na řešení konkrétních dílčích úkolů souvisejících s řešením vybraných problémů z oblasti pohybu vozidel, spolehlivosti, diagnostiky, provozu a oprav souvisejících s používáním bojových a speciálních vozidel.
2011
Název projektu: Řešení vybraných aspektů v používání bojových a speciálních vozidel
Odpovědný řešitel: pplk. doc. Ing. David Vališ, Ph.D.
Charakteristika řešení:
Projekt navazoval na řešení výzkumného záměru fakulty vojenských technologií a připravoval podklady pro zpracování disertačních a diplomových prací. Nedílnou součástí specifického výzkumu je i publikační činnost kolektivem řešitelů. Jednalo se především o zapojení studentů doktorských studijních programů a studentů magisterského studia pod vedením zkušených vědecko-pedagogických pracovníků katedry do výzkumné činnosti zaměřené na řešení konkrétních dílčích úkolů souvisejících s řešením vybraných problémů z oblasti pohybu vozidel, spolehlivosti, diagnostiky, provozu a oprav souvisejících s používáním bojových a speciálních vozidel
Projekt obsahoval tyto dílčí projekty:
- Modelování pohybu vozidel.
- Alokace požadavků na bezporuchovost BSV
- Vybrané problémy provozu bojových a speciálních vozidel v AČR
- Hodnocení technického stavu bojových a speciálních vozidel s využitím telemetrie.