Ze života katedry
Setkání absolventů
V sobotu 28. září 2024 na Katedře bojových a speciálních vozidel proběhla ukázka vybraných pracovišť katedry pro bývalé absolventy automobilní a tankové specializace, kteří se setkali u příležitosti 40 výročí od ukončení jejich studia. Ukázku vedl jen z těchto absolventů a současný akademický pracovník katedry prof. Ing. Dr. Štefan Čorňák (na snímku v druhé řadě třetí zprava).
Noc vědců
V pátek 27. září na Univerzitě obrany, podobně jako na ostatních vysokých školách, proběhla tradiční Noc vědců. V rámci Katedry bojových a speciálních vozidel u návštěvníků největší pozornost budila vojenská technika, která je na katedře využívána k výukovým, experimentálním a výzkumným účelům.
Návštěva jaderné elektrárny Dukovany
Skupina pracovníku Katedry bojových a speciálních vozidel se dne 10. září 2024 zúčastnila semináře pořádaného Odborným centrem Spolehlivost České společnosti pro jakost, který se konal v JE Dukovany. Seminář byl zaměřen na problematiku programu řízeného stárnutí a jeho součástí byla i exkurze na vybraných pracovištích jaderné elektrárny. Na snímku dole jsou zachyceni pracovníci katedry plk. gšt. prof. RNDr. Ing. David Vališ, Ph.D. et Ph.D. a Ing. Michal Vintr, Ph.D. v blokové dozorně elektrárny.
Obhajoba doktorské disertační práce
Dne 8. 7. 2024 proběhla na katedře obhajoba disertační práce studenta kpt. Ing. Vlastimila Konečného (na obrázku dole vlevo) nazvaná Optimalizace systému údržby pozemní vojenské techniky na základě provozních nákladů LCC. Komisi pro obhajobu disertační práce (na obrázku dole vlevo) předsedal prof. Ing. Jiří Stodola, DrSc. Student disertační práci úspěšně obhájil.
Exkurze na letecké základně
Dne 22. července 2024 absolvovali studenti katedry exkurzi na letecké základně v Náměšti nad Oslavou. Kromě vybraných prvků a zařízení logistické podpory letecké základny měli studenti také příležitost se seznámit s novými vrtulníky AČR Viper AH-1Z a Venomy UH-1Y. Součástí exkurze byla také ukázka řídící věže letového provozu, a vojenské hasičské techniky.
Exkurze žáků základní školy
Dne 13. 6. 2024 Katedru bojových a speciálních vozidel navštívili žáci 6. a 7. třídy základní školy Five Star Montessori z Brna – Bohunic. Účastnící měli příležitost seznámit se s možnostmi studia na Univerzitě obrany a s vybranými laboratořemi katedry. Nejatraktivnější částí exkurze byla pro účastníky ukázka vojenských vozidel (viz fotografie dole).
Odborný seminář Sběr a vyhodnocování dat o RAMS v provozu
V úterý 11. června 2024 na Univerzitě obrany konal odborný seminář nazvaný „Sběr a vyhodnocování dat o RAMS v provozu“. Seminář ve spolupráci s Univerzitou obrany pořádalo Odborné centrum Spolehlivost při České společnosti pro jakost. Odbornými garanty semináře byli příslušníci Katedry bojových a speciálních vozidel prof. Ing. Zdeněk Vintr, CSc., dr.h.c. a Ing. Michal Vintr, Ph.D. Semináře se zúčastnilo 31 odborníků především z průmyslových podniků (např. Faiveley Transport Czech, IFE CR, Škoda Electric, České dráhy, Tribotec, Stadler Praha, Škoda Transportation, Siemens Mobility, MSV elektronika, Voith Turbo Power Transmission CZ, Qualiform, DT – Vyhýbkárna a strojírna, Optokon a další). Součástí semináře byl i „diskuse u kulatého stolu“ o aktuálních problémech v oblasti sledování a vyhodnocování dat z provozu. Celý program semináře lze najít zde a sborník prezentovaných příspěvku zde. Na stránkách České společnosti pro jakost jsou také volně dostupné sborníky materiálů ze všech předchozích seminářů organizovaných odborným centrem Spolehlivost. Na obrázku dole vlevo je zachycen PhDr. Ing. Ota Kéhar, Ph.D. ze Škody Electric při prezentaci metod a postupů používaných ke sběru a vyhodnocování dat z provozu v rámci jeho společnosti.
Ukázka vyprošťování pozemní vojenské techniky
Nedílnou součástí výuky v předmětu Technická služba, je i praktická ukázka možností vyprošťování pozemní vojenské techniky. Tato ukázka se konala dne 30. 5. 2024 na taktických polních cvičištích ve Vyškově. Studentům byly předvedeny součásti speciální výstroje konkrétních typů jak kolové, tak pásové techniky. Jedním z cílů výuky bylo, aby si studenti prakticky vyzkoušeli správné ukotvení vyprošťovacích prostředků a základní ovládání speciální výstroje (viz obrázky). Výuka zahrnovala rovněž ukázku moderního vyprošťovacího kolového vozidla na podvozku T 815-7 V 8×8 a moderního dílenského vozidla T 815-7-D 8×8.
Exkurze na zásobovací základně ve Štěpánově
V rámci výuky předmětu Technická služba studenti dne 29. 5. 2024 navštívili zásobovací základnu ve Štěpánově, kde se měli příležitost se seznámit se systémem skladování, příjmu, výdeje a evidence materiálu ve skladech a technickým zázemím základny. Součástí ukázky bylo představení moderní haly, která byla vybudována pro přebírání nové kolové techniky do AČR. V době ukázky, mimo jiné, probíhalo také převzetí nové podpůrné techniky pro přepravu tanků Leopard a to nákladního speciálu Scania s návěsem Goldhofer a Hammar (viz obrázky).
Výuka v laboratořích Fakulty strojního inženýrství VUT
Dne 28.3.2024 proběhla rozšířená výuka pro studenty 3. ročníku specializace bojových a speciálních vozidel z předmětu Teorie a konstrukce BSV. Výuka probíhala na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně a byla zaměřena na prohloubení znalostí v problematice spalovacích motorů. Studenti se seznámili s detaily moderních konstrukcích spalovacích motorů a problematikou řízení a regulace současných pohonných jednotek. Součástí byla také praktická ukázka měření pohonné jednotky na motorové zkušebně a možnosti indikace diagnostických veličin. Spolupráce mezi UO a VUT je velmi přínosná a studentům poskytuje srovnání výuky v odborných předmětech. Všem zainteresovaným pracovníkům VUT děkujeme za jejich vstřícnost a možnost hodnotného rozšíření výuky.
Vojskové stáže studentů 4. ročníku
V měsících únor a březen probíhaly vojskové stáže studentů 4. ročníku specializace bojových a speciálních vozidel. Pro studenty byly domluveny stáže na 71. mechanizovaném praporu v Hranicích, 72. mechanizovaném praporu v Přáslavicích, 73. tankovém praporu v Přáslavicích a 44. lehkém motorizovaném praporu v Jindřichově Hradci. U každého praporu se studenti seznámili s jeho strukturou a vnitřní organizací. Důraz byl kladen zejména na řízení logistiky, parkovou službu a seznámení s technikou daného útvaru. V rámci stáží měli studenti možnost provádět i praktické činnosti z oblasti oprav a údržby přímo na bojové technice, kterou daný útvar disponuje. U 73. tankového praporu byl studentům podrobně představen nový přírůstek tankové techniky AČR – tank Leopard 2A4, kterým byl tankový prapor postupně doplňován od prosince 2022. Na obrázcích dole jsou zachyceni studenti při provádění údržbářských zákroku na vojenské technice.
Konference Aditivní technologie pro armádní využití; Novinky a trendy
Dne 30. listopadu 2023 studenti čtvrtého ročníku magisterského studijního programu: Vojenské technologie – strojní, specializace: Bojová a speciální vozidla prezentovali v rámci konference s názvem: „Aditivní technologie pro armádní využití; Novinky a trendy“ výsledky své práce v oblasti využití reverzního inženýrství a 3D tisku pro zabezpečení náhradních dílů pro pozemní vojenskou techniku. Konference byla pořádána organizací DefSec Innovation Hub s cílem propojit akademickou sféru, Armádu České republiky a průmysl při zavádění a efektivním využívání aditivních technologií. Na snímku dole jsou studenti Matěj Jedlička a Matouš Nerad zachyceni s ukázkami výsledků své práce.
Státní závěrečná zkouška studentů bakalářského studijního programu
Dne 13. července 2023 proběhly na Katedře bojových a speciálních vozidel státní závěrečné zkoušky u studentů bakalářského studijního programu Technologie pro obranu a bezpečnost, studijní obor Technologie pro obranu a bezpečnost. Všichni studenti, kteří státní zkoušku absolvovali, uspěli a úspěšně tak zakončili studium. Na obrázcích dole jsou zachyceni studenti a členové komise pro státní závěrečnou zkoušku při zahájení zkoušky. V komisi zasedali (zleva) mjr. Ing. Zdeněk Krobot, Ph.D. (Katedra bojových a speciálních vozidel UO), pplk. Ing. Přemysl Janů, Ph.D. (Katedra komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace UO), mjr. Ing. Petr Dvořák, Ph.D. (Katedra ženijní technologií UO), prof. Ing. Zdeněk Vintr, CSc, dr.h.c. – předseda komise (Katedra bojových a speciálních vozidel UO), prof. Ing. Jan Furch, Ph.D. (Katedra bojových a speciálních vozidel UO), plk. gšt. Ing. Daniel Synek (Sekce logistiky MO ČR), prof. Ing. Peter DROPPA, PhD. (Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovském Mikuláši), pplk. Ing. Kamil Halouzka, Ph.D. (Katedra informatiky a kybernetických operací UO) a doc. Ing. Jiří ČUPERA, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně). Komise ve stejném složení zasedala i předchozí den při státní závěrečné zkoušce studentů navazujícího magisterského studijního programu Technologie pro obranu a bezpečnost – strojní, studijní specializace Technologie pro obranu a bezpečnost.
Státní závěrečná zkouška studentů navazujícího magisterského studia
Dne 12. července 2023 proběhly na Katedře bojových a speciálních vozidel státní závěrečné zkoušky u studentů navazujícího magisterského studijního programu Technologie pro obranu a bezpečnost – strojní, studijní specializace Technologie pro obranu a bezpečnost. Všichni studenti, kteří státní zkoušku absolvovali, uspěli a úspěšně tak zakončili studium. Na obrázku vpravo dole jsou zachyceni studenti při vyhlašování výsledků státní zkoušky a na obrázku vlevo je student Bc. Petr Bílý při prezentaci autonomního přístupového systému, který v rámci své diplomové práce navrhl a vyrobil. Předsedou zkušební komisi byl prof. Ing. Zdeněk Vintr, CSc., dr.h.c.
Státní závěrečná zkouška studentů vojenského studia
Dne 11. července 2023 proběhly na Katedře bojových a speciálních vozidel státní závěrečné zkoušky u studentů vojenského magisterského studijního programu Vojenské technologie, specializace Bojová a speciální vozidla. Všichni studenti, kteří státní zkoušku absolvovali, uspěli a úspěšně tak zakončili studium. Na obrázku dole jsou zachyceni studenti při vyhlašování výsledků státní zkoušky. Předsedou zkušební komise byl prof. Ing. Jan Furch, Ph.D. z Katedry bojových a speciálních vozidel.
Seminář odborného centra Spolehlivost ČSJ
Dne 13. června 2023 se na Univerzitě obrany konal odborný seminář nazvaný „Prokazování splnění požadavků na RAMS“. Seminář ve spolupráci s Univerzitou obrany pořádalo Odborné centrum Spolehlivost při České společnosti pro jakost. Za Univerzitu obrany byli odborní garanti semináře akademičtí pracovníci Katedry bojových a speciálních vozidel prof. Ing. Zdeněk Vintr, CSc., dr.h.c. a Ing. Michal Vintr, Ph.D., kteří také na semináři vystoupil s příspěvky zaměřenými na problematiku prokazování splnění požadavků na spolehlivost a bezpečnost složitých technických výrobků v předvýrobních etapách a v rámci zkoušek a běžného provozu. Semináře se zúčastnilo 35 odborníků především z průmyslových podniků a vysokých škol. Součástí semináře byla i „diskuse u kulatého stolu“ o aktuálních problémech v dané oblasti. Semináře se zúčastnili zástupci řady významných průmyslových podniků – např. Škoda Transportation a.s., Stadler Praha s.r.o., IFE-CR a.s., Faiveley Transport Czech a.s., IG Watteeuw ČR s.r.o., MSV elektronika s.r.o., Tribotec s.r.o., Arrano Group s.r.o., AERO Vodochody AEROSPACE a.s., Voith Turbo Power Transmission CZ s.r.o., Qualiform a.s., Siemens Mobility s.r.o. a DT – Výhybkárna a strojírna a.s. Program semináře a sborník prezentovaných příspěvku lze nalézt na stránkách České společnosti pro jakost, kde jsou také volně dostupné sborníky materiálů ze všech předchozích seminářů organizovaných odborným centrem Spolehlivost. Na snímku dole vlevo je zachycena Ing. Lenka Vintrová při prezentaci zkušeností z prokazování splnění požadavků na RAMS a LCC ve společnosti IFE-CR, a.s. a na snímku vpravo je pohled na účastníky semináře.
Exkurze ve sopečnosti Excalibur Army ve Šternberku
Dne 1. června 2023 proběhlo ukázkové zaměstnání ve zbrojařské firmě Excalibur Army ve Šternberku. Ukázka byla realizována v rámci předmětu „Technologie údržby II“, jejímž garantem je prof. Ing. Jan Furch, Ph.D. Ukázka byla určena pro učební skupiny 24-5 BSV a 25-5 BSV. Dále se z vyučujících Katedry bojových a speciálních vozidel zúčastnili pan mjr. Ing. Zdeněk Krobot, Ph.D. a kpt. Ing. Adam Švásta. Úvodem ukázky byla prezentace společnosti výkonným ředitelem, kde byla představena společnost a jeho produkty. Následně byla realizována ukázka celého podniku technickým ředitelem. Byla ukázána i nově vyvinuta technika jako vyprošťovací vozidlo TREVA-30, dělostřelecká houfnice DANA M2 a MORAVA, bojové vozidlo PATRIOT II a PANDUR II ve verzi pro jinou armádu a některé další projekty.
Praktický výcvik ve vyprošťování kolové a pásové techniky
Dne 31.5.2023 proběhlo ve výcvikovém prostoru ve Vyškově celodenní zaměstnání. Jednalo se o kombinovanou výuku z předmětů Technická služba a Bojová technika pro studenty 1. a 2. fakulty. Náplní zaměstnání bylo seznámit studenty s praktickými činnostmi při vyprošťování kolové a pásové techniky a obeznámit studenty s vybranými prvky ovládání speciálního vybavení vojenské techniky.
Ukončení aktivní vojenské služby
S koncem roku 2022 příslušník katedry bojových a speciálních vozidel pplk. prof. Ing. Jan FURCH, Ph.D. po 36 letech ukončil aktivní vojenskou karieru a odešel do zálohy. Nicméně svoji katedru neopouští a nadále zde bude pracovat jako občanský zaměstnanec a profesor. Níže uvedený snímek pochází z roku 2015 a prof. Furch je na něm zachycen v okamžiku, kdy z rukou prezente ČR přebírá dekret potvrzující jeho jmenování profesorem v oboru Dopravní stroje a zařízení.
Státní závěrečné zkoušky
Obhajoba dizertační práce
Obhajoba dizertační práce
Návštěva z Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava
Seminář odborného centra Spolehlivost ČSJ
Exkurze
Praktický výcvik
Statní doktorská zkouška
Ve čtvrtek 16. 9. 2021 na Katedře bojových a speciálních vozidel proběhla státní doktorská zkouška Ing. Hoang Anh Dung. Na obrázku dole je student zachycen při obhajobě písemné práce nazvané „Mathematical modelling of military technical equipment degradation“, ve které prezentoval výsledky analýzy hodnocení současného stavu v dané oblasti a záměry řešení disertační práce. Student u zkoušky uspěl
Seminář RAMS drážních vozidel – vybraná témata
Zahraniční mise vedoucího katedry
Návštěva z USA
Státní závěrečné zkoušky
Stáže studentů u vojenských útvarů.
Mezinárodní konference ICMT.
Studentská vědecká konference
Cena rektorky za vědeckou práci v roce 2020
Významné ocenění vedoucího Katedry bojových a dopravních vozidel.
Obhajoba dizertační práce
Den válečných veteránů
Významné ocenění příslušníka Katedry bojových a speciálních vozidel
Obhajoba dizertační práce
Státní závěrečné zkoušky
Obhajoba dizertační práce
Mezinárodní konference IDT 2019
Ve dne 25. – 27. června proběhla v Žilině mezinárodní konference Information and Digital Technologies. Na přípravě a organizaci konference se podílela i Univerzita obrany v rámci realizace grantu Visegrádského fondu. Z Katedry bojových a speciálních vozidel se konference zúčastnil prof. Ing. Zdeněk Vintr, CSc., dr.h.c. a student doktorského studijního programu Ing. Xuan Phong CU (na fotografii dole). Součástí konference byl také mezinárodní workshop věnovaný problematice spolehlivosti a bezpečnosti (International Workshop on Reliability and Safety Technologies). Právě v rámci tohoto workshopu Ing. Cu prezentoval vybrané výsledky své disertační práce v příspěvku nazvaném „Reliability Estimation of Electronic Components by Step-Stress Accelerated Reliability Testing“.
Seminář Aplikované techniky spolehlivosti v automobilovém inženýrství
Dne 12. června 2019 se na Univerzitě obrany konal odborný seminář nazvaný „Aplikované techniky spolehlivosti v automobilovém inženýrství“. Seminář ve spolupráci s Univerzitou obrany pořádala Odborná skupina pro spolehlivost při České společnosti pro jakost. Přípravu a realizaci semináře za Univerzitu obrany garantoval akademický pracovník Katedry bojových a speciálních vozidel prof. Ing. Zdeněk Vintr, CSc., dr.h.c., který také na semináři vystoupil s příspěvkem zaměřeným na problematiku zrychlených zkoušek elektronických prvků vozidel. Semináře se zúčastnilo 20 odborníků především z podniků automobilového průmyslu a vysokých škol. Velký zájem vyvolalo vystoupení Ing. Marka Hudce z Porsche Engineering Services, s.r.o., Praha (přednášející na obrázcích dole), který přítomné seznámil s problematikou zajišťování funkční bezpečnosti vozidel dle normy ISO 26262 a prezentoval příklady její aplikace u asistenčních systémů v podmínkách společnosti Porsche. Sborník prezentovaných příspěvku lze nalést zde. Na stránkách České společnosti pro jakost jsou také volně dostupné sborníky materiálů ze všech předchozích seminářů organizovaných Odbornou skupinou pro spolehlivost.
Mezinárodní konference ICMT 2019
V rámci Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019 Fakulta vojenských technologií ve dnech 30. a 31. května 2019 uspořádala tradiční Mezinárodní konferenci o vojenských technologiích ICMT 2019. Jednou z odborných sekcí konference byla i sekce zaměřená na problematiku bojových a speciálních vozidel, kde roli odborného garanta sehrála katedra Bojových a speciálních vozidel a jednání v sekci řídili příslušníci katedry plk. gšt. prof. Ing. David Vališ Ph.D. et Ph.D. a pplk.. Ing. Tomáš Túró (viz fotografie dole). V rámci této sekce proběhlo celkem 18 prezentací.
Ukázka vyprošťování a odsunu vozidel